ادامه رکود تورمی در بازار مسکن

اقتصادسرا – جدیدترین آمار رسمی درباره بازار مسکن شهر تهران در شهریور ماه امسال نشان می دهد که بیشترین افزایش قیمت مسکن در شهریور ماه به منطقه ۵ با افزایش ۹۳.۵ درصدی اختصاص داشته است.

خبرگزاری مهر نوشت: گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریور ماه امسال نشان می دهد که تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی شهر تهران در شهریور ماه ۱۰ هزار و ۵۳۷ واحد بود که نسبت به مردادماه سال جاری (با انجام ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره معامله)، ۱۹.۷ درصد و نسبت به شهریورماه سال گذشته (با امضای ۱۵ هزار و ۷۵۱ فقره معامله) ۳۳.۱ درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین این گزارش می افزاید: از میان مناطق ۲۲ گانه تهران منطقه ۵ با هزار و ۴۷۵ فقره معامله معادل ۱۶.۵ درصد بیشترین تعداد معاملات و منطقه ۱۹ با ۴۸ فقره معامله معادل ۰.۵ درصد معاملات مسکن شهر تهران کمترین تعداد معاملات واحدهای مسکونی را به خود اختصاص داده است.

همچنین براساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته (شهریور ۹۷) ۸ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان بود که نسبت به مردادماه امسال (با دارا بودن میانگین قیمتی ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در هر متر مربع)  ۹.۳ درصد و نسبت به شهریور سال گذشته (با دارا بودن میانگین قیمتی متری ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان)  ۷۳.۴ درصد افزایش نشان می دهد.

گران ترین منطقه تهران منطقه یک با میانگین هر متر واحد مسکونی ۱۷ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان و ارزان ترین منطقه در پایتخت، منطقه ۱۸ با متوسط هر متر واحد مسکونی سه میلیون و ۴۷۰ هزار تومان اعلام شده است.

بیشترین رشد قیمت متوسط هر متر واحد مسکونی در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور ۹۶ به منطقه ۵ پایتخت به میزان ۹۳.۵ درصد بوده که به این معناست که متوسط قیمت مسکن در این منطقه نسبت به سال گذشته تقریبا رشد دو برابری داشته است.

این گزارش می افزاید: توزیع قیمتی واحدهای مسکونی معامله شده در ماه گذشته براساس سن بنا، نشان می دهد که واحدهای با سن کمتر از ۵ سال بیشترین قیمت را به خود اختصاص دادند که متوسط قیمت این واحدها ۹ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان در هر مترمربع است.

همچنین آپارتمان های با عمر بین ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت و با متوسط قیمت ۷ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان در هر متر، کمترین قیمت واحد مسکونی از نظر سن بنا در ماه گذشته به حساب می آید. ضمن اینکه واحدهای زیر ۵ سال بیشترین سهم خرید و فروش و معادل ۳۹ درصد معاملات مسکن شهریور را به خود اختصاص دادند ولی واحدهای بالای ۲۰ سال ساخت با اختصاص ۱۲.۶ درصد معاملات به خود، کمترین سهم از خرید و فروش مسکن در ششمین ماه سال جاری به حساب می آید.

بررسی توزیع فراوانی تعداد معاملات مسکن بر حسب قیمت هر متر مربع در این ماه نشان می دهد بیشترین سهم معاملات در شهریور ماه به واحدهای مسکونی بالای ۱۲ میلیون تومان در هر متر و با کسب ۱۸.۵ درصد معاملات اختصاص دارد. کمترین آن نیز به واحدهای زیر دو میلیون تومان در هر متر و با کسب ۰.۶ درصد معاملات تعلق داشته است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *