ارزش اجتماعی سرمایه‌گذاری در ورزش

مسعود مجیدی/ اقتصادسرا – سال‌هاست که در خصوص مزایای سرمایه‌گذاری در ورزش صحبت می‌شود از اثرات مثبت آن بر سلامت و کاهش بیماری‌هایی مثل دیابت و فشار خون تا آثار اجتماعی آن مثل کاهش جرم و جنایت و اثر مثبت آن بر تحصیل. با این وجود کمتر کار تحقیقاتی روی مقدار کل این اثر گذاری صورت گرفته است.

دانشگاه شفیلد هالم در تحقیقی منحصر به فرد در نوع خود به اثرات مثبت سرمایه‌گذاری در ورزش پرداخته و سعی کرده مقدار این اثر گذاری را اندازه‌گیری کند. این تحقیق به سفارش صندوق سرمایه‌گذاری آموزش عالی و تحت حمایت وزارت فرهنگ، رسانه و ورزش انگلیس صورت گرفته و بر اساس آن به ازاء هر یک پوندی که بخش عمومی و خصوصی در انگلستان روی ورزش سرمایه‌گذاری شده ۱.۹۱ سود به جامعه بازگشته است.

در این تحقیق روی اثر ورزش کردن روی شش شاخص سلامتی، کاهش جرم و جنایت، بهبود سطح تحصیلات، بازگشت به تحصیلات عالی(ارزش افزوده سرمایه انسانی)، داوطلب شدن در امور مختلف و سلامت ذهنی تخمین زده شد و اثر ورزش روی آن‌ها مشخص شد.

طبق برآوردهای صورت گرفته بخش خصوصی و دولتی در سال‌های ۲۰۱۳/۱۴ روی ورزش ۲۳.۴۶ میلیارد پوند سرمایه‌گذاری کرده‌اند و اثر مثبت این سرمایه‌گذاری روی جامعه بیشتر از ۴۴.۷۵ میلیارد پونده که رقم قابل توجهی است و از طرفی نشان دهنده اثرگذاری مثبت ورزش روی جامعه است.

تنها اثر مثبت این سرمایه‌گذاری روی افزایش رفاه ذهنی بیشتر از ۳۰ میلیارد پوند بوده که درخور توجه است و شاید مهم‌ترین اثر ورزش کردن از نظر سود اجتماعی در همین بخش باشد. همچنین مشخص شد که با سرمایه‌گذاری روی ورزش، کاهش خطر ابتلا به زوال عقل سودی ۲.۱ میلیارد پوندی به اقتصاد انگلیس می‌رساند.

یکی دیگر از مهم‌ترین اثرات ورزش کردن تاثیر آن روی داوطلب شدن اشخاص در امور مختلف است. می‌دانیم که داوطلب شدن تاثیر مهمی روی رفاه ذهنی و رضایت شخصی از خود دارد و سود ورزش کردن روی آن بیشتر از ۷ میلیارد پوند بوده است.

بخش‌هایی از اثرگذاری که قابل توجه بودند عبارتند از:

کاهش خطر ابتلا به زوال عقل ۲.۱ میلیارد پوند
کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی به ارزش۱.۱۴ میلیارد پوند
کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ به ارزش ۲۳۹ میلیون پوند
کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان به ارزش ۱۳۲ میلیون پوند
کاهش خطر سرطان روده بزرگ به ارزش ۴۸ میلیون پوند
کاهش جرم به ارزش ۴۱ میلیون پوند
افزایش رفاه ذهنی شرکت کنندگان به ارزش ۳۰.۴ میلیارد پوند
عملکرد آموزشی پیشرفته به ارزش ۵ میلیون پوند
افزایش سرمایه اجتماعی(داوطلب شدن) به ارزش ۷.۷۹۶ میلیارد پوند

همچنین این تحقیق نشان داد که به ازاء هر یک پوندی که دولت در ورزش سرمایه‌گذاری می‌کند ۳.۱۵ سود اجتماعی به جامعه باز می‌گردد که به خوبی اهمیت سرمایه‌گذاری دولت‌‌ها روی ورزش کردن نشان می‌دهد و دلیلی قوی است برای این که چرا دولت‌ها باید در ورزش عمومی سرمایه‌گذاری کنند.




One thought on “ارزش اجتماعی سرمایه‌گذاری در ورزش

  1. بهناز

    سلام. این مطلب واقعا جالب بود. شاخص های اندازه گیری شده واقعا مهم هستند. خیلی دوست دارم بدونم منبع این مطلب چیه. توی متن درج نشده متاسفانه. میشه لطفا منبع رو اعلام کنید. خیلی ممنونم
    و در ضمن من این مطلب با اجازه و البته با ذکر مطلب می ذارم توی سایتم.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *