افزایش حداقل دستمزد در کدام دولت بیشتر بوده؟

اقتصادسرا – مساله افزایش حداقل دستمزد کارگران با توجه به به اینکه حجم زیادی از کارکنان در کشور با حداقل حقوقی که از طریق شورای عالی کار تعیین می گردد روزگار میگذرانند مساله‌ای مهم است.

دارایان نوشت: در چند هفته آخر هر سال چشم کارگران زیادی به شورای عالی کار است تا ببینند با توجه به نرخ تورم و کاهش  قدرت خرید آنها این افزایش دستمزد اعلامی از سوی شورای کار کفاف زندگی و معیشت آن ها را می دهد یا خیر.

با توجه به اهمیت موضوع این سوال پیش می آید که در کدام سال ها شاهد بیشترین افزایش حداقل دستمزد با توجه به افزایش نرخ تورم بوده ایم؟ در کدام دولت وضع معیشتی کارگران بهتر بوده است؟

در نمودار زیر شاهد میزان تفاوت رشد حداقل دستمزد و رشد تورم در هرسال هستیم.

طی سال های ۱۳۵۹ تا ۱۳۹۷ بیشترین افزایش حداقل دستمزد کارگران با توجه به میزان رشد تورم مربوط به سال ۱۳۷۰ است. در این سال با وجود تورم ۲۰ درصدی  حداقل دستمزد کارگران ۶۶ درصد افزایش یافته است و از ماهانه ۳۰ هزارتومان به ۵۰ هزار و ۱۰ تومان رسیده است.

کمترین میزان رشد حداقل دستمزد با توجه به نرخ تورم مربوط به سال ۱۳۶۵ است که با توجه به اینکه شاهد تورم ۲۳٫۸ درصدی در این سال بوده ایم اما حداقل حقوق کارگران هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته است و ماهانه ۲۱۶۰۰ تومان بوده است.

طبق بررسی‌های انجام گرفته بطور میانگین کارگران در سال های مربوط به ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی(سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶) بیشترین افزایش دستمزد با توجه به تورم را تجربه کرده اند و می توان گفت بهترین وضعیت معیشتی را داشته اند و در دولت اول اقای میرحسین موسوی(سال های ۶۱ تا ۶۴) سخت ترین سال ها را گذرانده اند زیرا شاهد کمترین افزایش دستمزد با توجه به نرخ تورم بوده اند.

میانگین تفاوت نرخ رشد حداقل دستمزد و افزایش تورم در دولت های مختلف را در جدول زیر مشاهده می کنیم.

طبق مصوبه وزارت کار حداقل دستمزد ماهانه در سال ۱۳۹۸ یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان است که البته این مقدار بدون در نظر گرفتن حق خوار وبار، حق مسکن، حق اولاد و پایه سنوات لحاظ شده است. باتوجه به افزایش نرخ ارز و نرخ تورمی که در سال ۹۸ شاهد آن خواهیم بود. آیا  این افزایش دستمزد کفاف حداقل معیشت کارگران را می دهد؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *