برای کار کردن در رشته اقتصاد رفتاری چه مهارت‌هایی لازم است؟

اقتصادسرا – اقتصاد رفتاری دانشی است که علاقه‌مندی زیادی را در میان طیف وسیعی از افراد، به‌خصوص افراد جویای کار، ایجاد کرده است. در این میان، اغلب‌اوقات از من پرسیده می‌شود «اگر بخواهیم وارد حوزه کاری اقتصاد رفتاری شویم، چه مهارت‌هایی باید داشته باشیم؟». در این یادداشت، به مهم‌ترین نکاتی اشاره می‌کنم که برای ورود به حوزه کاری اقتصاد رفتاری، می‌بایست بدانید.

اول از همه باید بدانید که اگر بخواهید خارج از ایران در این رشته مشغول به فعالیت شوید، رقبای پر و پا قرصی دارید. چرا؟ چون هم در حوزه سیاست‌گذاری و هم در حوزه کسب و کار، تیم‌های بسیار زیادی در دنیا تشکیل شده است. به‌عنوان مثال، تنها در حوزه سیاست‌گذاری ۱۹۶ تیم در سراسر دنیا مشغول به فعالیت هستند. حتی اگر نخواهیم به تشکیل تیم‌ها در گوگل، فیس‌بوک، اوبر و … اشاره کنیم. اگر قصد دارید در ایران کار کنید، کار شما از این جهت ساده‌تر است اما چالش‌های خود را دارد که در یادداشت‌های بعدی به‌طور مفصل به توضیح آن‌ها می‌پردازم.

متاسفانه یا خوشبختانه، اگر می‌خواهید به ‌عنوان یک دانشمند علوم رفتاری کار کنید، راهی جز گرفتن دکترا در رشته‌های مرتبط با اقتصاد رفتاری ندارید. اما من اصلا ادعا نمی‌کنم که نمی‌توان بدون دکترا، شغلی در این زمینه پیدا کرد. قطعا امکان‌پذیر هست اما مستلزم مسیر متفاوتی هست. وقتی به رزومه افرادی که در دنیا در حوزه اقتصاد رفتاری کار می‌کنند، نگاه می‌کنید (برای این کار به linkedin مراجعه کنید و در قسمت جستجوی شغلی، اقتصاد رفتاری یا علوم رفتاری را وارد کنید)، به چند نکته برخورد می‌کنیم:

 1. عمدتا افرادی که در رشته‌هایی به‌غیر از اقتصـاد رفتاری تحصیل کرده‌ و در حال حاضر در حوزه اقتصـاد رفتاری کار می‌کنند، در یک دوره کوتاه بر روی یک پروژه پژوهشی با همراهی یک استاد متمرکز بوده‌اند.
 2. این افراد، همچنین از شغل فعلیشان برای یادگیری مهارت‌های لازم در اقتصـاد رفتاری استفاده کرده‌اند. مثلا در زمانی که در دپارتمان بازاریابی یک شرکت کار می‌کردند، بعضا ایده‌های اقتصاد رفتـاری را پیاده‌سازی کرده‌اند.
 3. بسیاری از این افراد، کارشناسی‌ارشد دوم خود را اقتصـاد رفتاری خوانده‌اند. بنابراین اگر حوصله خواندن دکتری را ندارید، گرفتن یک مدرک کارشناسی‌ارشد می‌تواند یک کلید راه‌گشا باشد. خوشبختانه، در حال حاضر در دنیا برنامه‌های کارشناسی‌ارشد بسیاری وجود دارد که برخی از آن‌ها یکساله هستند.
 4. اگر حتی حوصله خواندن کارشناسی‌ارشد هم ندارید! بعضا برنامه‌های آموزشی کوتاه‌مدت متنوعی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها ثبت‌نام کنید (اما متاسفانه عمدتا خیلی گران هستند).

حالا بگردیم به سوال اصلی‌مان، چه مهارت‌هایی باید داشته باشیم؟ اگر قصد دارید در زمینه اقتصـاد رفتاری کار کنید، این مهارت‌ها را باید داشته باشید:

 1. دانش عمیق از شیوه تصمیم‌گیری و قضاوت انسان
 2. توانایی لازم برای ارزیابی محیط و کاربست ایده‌های مختلف و ارزیابی آن‌ها
 3. تجربه کاری در حوزه مدیریت محصول، مشاوره و مدیریت ارتباط با مشتری
 4. تجربه طراحی و اجرای آزمایش (از تحلیل قدرت آزمون آماری تا آشنایی با شیوه‌های مختلف طراحی یک آزمایش)
 5. تجربه کاری در حوزه روش‌های تحقیق کیفی
 6. تجربه کاری با Google Analytics یا پلتفرم‌های مشابه
 7. فهم عمیق از آمار توصیفی و استنتاجی
 8. توانایی برنامه‌نویسی در یکی از نرم‌افزارهای آماری مثل R یا Stata

نویسنده: امیرمحمد تهمتن
One thought on “برای کار کردن در رشته اقتصاد رفتاری چه مهارت‌هایی لازم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *