بهترین روش تقسیم هزینه شام از نگاه اقتصاد رفتاری

اقتصادسرا – دن اریلی یکی از شناخته‌شده‌ترین محقیقین حوزه اقتصاد رفتاری در گفت و گویی به بهترین روش تقسیم هزینه شام پرداخته است.

-ویلیام:

دن عزیز؛ هنگامی که برای شام با دوستان خود بیرون می رویم، بهترین راه برای تقسیم هزینه ها چه خواهد بود؟

-دن:

اصولا ۳ راه برای تقسیم هزینه ها وجود دارد ،اول این که هرکس هزینه غذایی که خورده است را بپردازد. دومین راه این است که هزینه را بین همه بطور مساوی تقسیم کنیم و سومی این است که هربار یک نفر همه هزینه ها را پرداخت کند.

اگر با روش “هرکس هزینه خودش را بپردازد” جلو برویم، هر فرد یک حسابدار پاره وقت می شود که غذا هایی که خورده است را از رسیدشناسایی می کند، قیمتشان را با هم جمع می زند و مبلغ را می پردازد. برای اینکه اوضاع به اندازه کافی بد شود،در نظر بگیر که این پروسه زجر آور در انتهای شب اتفاق می افتد،و چون دقایق انتهایی هر تجربه نقش بزرگی در شکل دادن دیدگاه کلی ما از آن تجربه و به یادآوردنش دارند؛خاطره ای بد از کل آن شب به یاد خواهد ماند.

روش دوم این است که هزینه ها را بطور مساوی بین همه تقسیم کنیم. این روش زمانی بهتر جواب می دهد که همگی تقریبا به یک اندازه غذا خورده باشند. اما دوباره ممکن است همزمان احساسات متضادی را تجربه کنی،هنگامی که احساس خوب ناشی از مزه ژله را به یاد می آوری و در مقابل احساس بد یادآوری این که سوزان بیشتر از بقیه از غذای اصلی خورد ولی مبلغ یکسانی را پرداخت کرد.

آخرین روش این است که یک نفر هزینه همه را پرداخت کند و هربار این فرد عوض شود. اگر هربار تقریبا با گروه معینی برای شام بیرون میروی،این نگرش بهترین راه حل خواهد بود. اول این که خوردن یک وعده غذای مجانی احساس بخصوصی داردو این راه حل تعداد آدم هایی که این حس را دارند را،بیشینه می کند؛ با این که فرد پرداخت کننده هزینه ها در انتها بخاطر مبلغ زیادی که پرداخت کرده حس بدی را تجربه خواهد کرد ولی این حس بد، با تمام شادمانی آدم هایی که وعده غذای مجانی دریافت کرده اند،جبران می شود. در این شرایط در اقتصاد میگوییم که رفاه اجتماعی بالاتر است. بخاطر نزولی بودن حساسیت ما انسان ها ،هر چه مبلغ هزینه ها بالاتر برود،احساس بد فرد پرداخت کننده،کمتر از قبل خواهد شد. همانطور که می بینی راه حل سوم بهترین گزینه است. حتی اگر هربار با گروه معینی بیرون نروی راه حل سوم ارزشش را دارد، زیرا لذتی که در این روش نصیب افراد می شود خسارت مالی موقتی که به همراه دارد را،جبران می کند.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *