توماس شلینگ برنده جایزه نوبل اقتصاد درگذشت

اقتصادسرا – توماس شلینگ ، برنده جایزه نوبل اقتصاد و استاد اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه مریلند در سن ۹۵ سالگی درگذشت

توماس شلینگ که بود؟

بر اساس بیانیه رسمی دانشگاه مریلند، توماس شلینگ، برنده جایزه نوبل اقتصاد و استاد اقتصاد و علوم اجتماعی این دانشگاه در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

توماس شلینگ از سال ۱۹۹۰، استاد دانشکده اقتصاد و سیاست عمومی دانشگاه مریلند بود و در سال ۲۰۰۵ موفق شد تا به همراه رابرت آومن، جایزه نوبل را در علوم اقتصادی از آن خود کند. او به دلیل پژوهش بر روی نظریه بازی که به بررسی مدل‌های ریاضی تعارض و همکاری میان افراد منطقی  برنده این جایزه شده بود.

رابرات اور، رئیس دانشکده سیاست عمومی دانشگاه مریلند در یادداشتی برای دانشجویانش نوشت: در حالی که توماس به خاطر دریافت جایزه نوبل به خوبی شناخته شده است، برای ما او یک معلم،‌رهبر و یک عضو محبوب جامعه بوده است.  حضور او،‌ ایده‌ها و همکاری او مورد ستایش همه همکارانش بود.

شلینگ، سال ۱۹۲۱ در آمریکا به‌دنیا آمد و فارغ‌التحصیل دکترای دانشگاه‌های هاروارد و کارشناسی برکلی در رشته اقتصاد است. فعالیت دانشگاهی او از  سال ۱۹۵۳ و با پیوستن به دانشگاه ییل آغاز شد. شلینگ در ادامه تا سال ۱۹۹۰ به عنوان استاد تمام در  دانشگاه هاروارد مشغول به کار شد و پس از آن به عضویت هیئت علمی دانشگاه مریلند درآمد. شلینگ سال‌های زیادی را در مخزن فکری معروف رند (RAND) سپری کرده  که در دوره بعد از جنگ‌جهانی دوم، میزبان حلقه‌ای از متخصصان معروف نظریه بازی بوده و سهم بسزایی در توسعه کاربردهای این رشته ایفا کرده‌است.

دو کتاب مهم شلینگ، « استراتژی تقابل‌ها» و « رفتارهای خرد و رفتارهای کلان» برای تمامی افرادی که اندکی به علوم اجتماعی علاقمند باشند توصیه می‌شود. کتاب استراتژی تقابل‌ها یک کتاب کلاسیک محسوب می‌شود که هرکسی باید آنرا بخواند. ایده‌های او نه تنها به سیاست‌های بین‌المللی مرتبط است بلکه برای زندگی روزمره، مطالعه رفتارهای مجرمانه و انبوه دیگری از موضوعات را در بر می‌گیرد. این اقتصاددان زمانی نوشتن این کتاب را به پایان رساند که فضای جهان تحت تاثیر شدید جنگ سرد قرار داشت و تقابل به معنای جنگ سرد تلقی می‌شد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *