جهان دیوانه ارز زیمباوه

اقتصادسرا – اگر رئیس جمهور موگابه انتظار داشت که مردم کشورش از خبر به دست گرفتن پول کشورشان استقبال کنند باید به شدت ناامید شده باشد. دولت این کشور قصد دارد اسکناس‌های جدیدی منتشر کند که نرخ برابری با دلار داشته باشند آن هم در شرایطی که در هفت سال گذشته و پس از رها سازی نرخ ارز نسب به ارزهای خارجی، زیمباوه با تورم ۵۰۰ میلیاردی مواجه شده است.

با وجود آن که دولت وعده داده است که اسکناس‌های جدید هم ارزش دلار باشند، بسیاری پس از اتفاقاتی که در سال‌های اخیر رخ داده‌ است نسب به وعده دولت برای کنترل نرخ ارز تردید دارند.

زیمباوه یک بار با ابر تورمی روبه‌رو شد که در عمل اسکناس‌های یک تریلیون دلاری بانک مرکزی این کشور بی‌ارزش شد.

جالبتر این که زیمباوه اکنون با وضعیتی کاملا متضاد مواجه است. مثل بریتانیا، ژاپن، آمریکا و دیگر کشورهای جهان به دلیل ضعف تقاضا و کاهش قیمت نفت؛ زیمباوه با خطر کاهش قیمت‌ها روبه‌رو است. اما به این معنی نیست که مردم آماده اعتماد کردن برای رخ ندادن یک ابر تورم دیگر هستند.

استاندارد طلا

در آمریکا تا سال ۱۹۶۹ اسکناس‌های درشت و بیش از ۱۰۰ دلار چاپ می‌شد تا این که در زمان نیکسون و به دلیل نگرانی از جرایم سازمان یافته این اسکناس‌ها منسوخ شدند. بزرگ‌ترین اسکناس چاپ شده در آمریکا، اسکناس ۱۰۰ هزار دلار گواهی طلا بود که روی آن چهره رئیس جمهور وودرو ویلسون نقش بسته بود.

اطلس اوبسکیورا(Atlas Obscura) می‌گوید فدرال رزو ۴۲۰۰۰ هزار اسکناس این دستی در دهه ۱۹۳۰ منتشر کرده است که تنها باید برای امور دولتی مورد استفاده قرار می‌گرفت و نگهداری آن‌ها توسط اشخاص حقیقی ممنوع بود با این وجود مجموعه‌دار اسمیت‌سونیان یکی از این اسکناس‌ها را نگهداری می‌کند.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا از اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی استفاده می‌کند اما ایتالیایی تا اسکناس‌های ۵۰۰ هزار لیره‌ای را هم منتشر کرده بود که پس از تشکلیل یورو جمع‌آوری شد.

رکورد جهانی

بدترین ابرتورم تاریخ در مجارستان و پس از جنگ جهانی به وجود آمد به طوری که ۱۰۰ میلیون میلیارد پنگو(pengő) برای خرید هیچ کالای واقعی کافی نبود. مجارستان در سال ۱۹۴۶ نرخ ارز جدیدی را معرفی کرد و عکس زیر بسیار مشهور است که در آن پنگو‌های بی‌ارزش جارو می‌شوند.

اسکناس ۴۰۰ اکتیلیون پنگویی مجارستان (۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰)

ترجمه‌ی تخصصی توسط گروه اقتصاد سرا

منبع: www.weforum.org
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *