درآمد گردشگری ترکیه ۳۰ درصد کاهش یافت

اقتصادسرا – اداره آمار دولت ترکیه اعلام کرد، درآمدهای بخش گردشگری این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی ۹.۵ میلیارد دلار کاهش داشته و به ۲۲.۱ میلیارد دلار رسیده است.
خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: در حالی که پس از حملات تروریستی و کودتای نافرجام در ترکیه، تعداد گردشگران خارجی ورودی به ترکیه کاهش یافته است، اداره آمار دولت ترکیه اعلام کرد، درآمدهای بخش گردشگری این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است.

انستیتوی آمار ترکیه در سایت اینترنتی خود اعلام کرد، درآمد بخش گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۶ به میزان ۲۹٫۷ درصد(۹٫۵ میلیار دلار) نسبت به سال قبل از آن کاهش داشته و به ۲۲٫۱ میلیارد دلار رسیده است.

حملات تروریستی مکرر توسط داعش و گروه های کرد به صنعت گردشگری ترکیه آسیب زده است. به علاوه، تلاش های نافرجام برای سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان در ۱۵ جولای، عامل دیگری بوده که تعداد سفر گردشگران به این کشور را کاهش داده است.

در کل سال گذشته میلادی، ۳۱ میلیون گردشگر به ترکیه سفر کردند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۴۲ میلیون گردشگر بود.

این آمارها شامل شهروندان ترکی می شود که در خارج از کشور زندگی می کنند.

گردشگری یکی از بخش های کلیدی اقتصاد ترکیه است و حدود ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد. از این رو افت این بخش در کاهش رشد اقتصادی ترکیه موثر است.

اقتصاد ترکیه در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ برای اولین بار از سال ۲۰۰۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد منفی ۱٫۸ درصدی بود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *