در حاشیه طرح از پیش شکست خورده الکترونیکی‌سازی کوپن‌های دهه ۶۰

اقتصادسرا – ۱- چه لزومی دارد که صادرکنندگان بنزین و قاچاقچیان وقتی می توانند به قیمت ۲۰۰۰ تومان بنزین را بخرند قیمت را به ۱۲۰۰۰ تومان برسانند. این دقیقا مشابه همان استدلال دولت بود که به کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ داد که قیمت ها را تثبیت کند حال انکه قیمت کالاها به نرخ بازار ازاد تعیین می شد. در این طرح بازار کوپن نیز چون بازار نامتعادل است و فشار فروش به مراتب بیش از فشار خرید خواهد بود دلالان و قاچاقچیان سهمیه اقشار فقیر را به ثمن بخس خریداری خواهند کرد.

۲- اگر سهمیه اقشار مستضعف به دولت فروخته شود که می شود همان هدفمندی یارانه‌ها ولی بدون درآمد حاصل از هدفمندی و این یعنی کسری بودجه تشدید می‌شود.

۳- آیا تا به حال در بازار بورس معامله داشته‌اید؟ مطمئنا برخی از طراحان این طرح تا به حال در دنیای واقعی معامله نکرده اند. بد نیست اگر طراحان از سوابق خود در سیاست گذاری اقتصادی و نیز سوابق اجرایی و تجاری خود بگویند. آیا ایشان به راستی تبحر لازم را برای ارائه چنین طرح های کلانی احراز کرده اند؟

۴- یکی از اشکالات این طرح این است که در نهایت نرخ ها در بازار تعیین نخواهد شد بلکه در دست دولت خواهد بود. و نیز به دلیل قیمت پایه پایین (۱۰۰۰ تومانی) دولت درآمدی از این طرح ندارد و باری بر دوش دولت خواهد بود. با این توصیف که ۵۰ درصد بودجه سال آینده کسری خواهد بود.

۵- متاسفانه دوستان با اصول اولیه تجارت آزاد و بازارهای رقابتی بیگانه‌اند. همین است که در هر طرحی که ارائه می شود اشکالات تکرار می شود. این طرح دقیقا مانند چپاندن طرح اوراق به پیمانکاران است که علی رغم هشدارها و فریادهای اینجانب متاسفانه اجرا شد و هزاران نفر را به خاک سیاه نشاند. مشکل در این است که افرادی که در گذشته بارها و بارها طرح های شکست خورده داده بودند باز هم همان روش را تکرار می کنند.

۶- اشکال در اینجاست که افرادی با داشتن مدارک معتبر هم حق ندارند در مواردی که تبحر و تجربه کافی ندارند دخالت کنند.

آیا شما ترجیح می دهید یک فول پروفسور بیولوژی از دانشگاه هاروارد قلب شما را عمل کند یا یک جراح مغز فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های ایران؟ احتمال مرگ شما توسط پروفسور هاروارد بسیار بالاست. به همین قیاس آیا شما حاضرید یک فارغ التحصیل اقتصاد از دانشگاه شیکاگو یا ام آی تی بدون کوچکترین سابقه اجرایی و تجربی برای یک کشور ۸۰ میلیونی سیاست گذاری کند؟ دقت شود که اقتصاد علم محض است چیزی مانند فیزیک نظری و بیولوژی.

۷- مهمترین عامل فساد سوء مدیریت است. مهمترین عامل سوء مدیریت طرح های فضایی و غیرقابل اجراست که سالها به خورد دستگاه اجرایی داده شده است.

۸- بهترین راه مقابله با بمب نقدینگی آزادسازی شبه پول هم زمان با افزایش تقاضای مبادلاتی کالاهاست. کدام کالا بهترین گزینه است؟ آن کالایی که دارندگان شبه پول (دهک دهم درآمدی) بیشتر مصرف می کنند. یعنی انرژی. پس هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه نقدی مستقیم از نان شب واجب تر است. طرح های غیرنقدی مانند کوپن الکترونیکی جلوی افزایش تقاضای مبادلاتی پول می ایستد.

۹- مطمئن باشید این طرح هم مانند دستاورد تورمی دولت، سبدکالا، اوراق پیمانکاران، دلار ۴۲۰۰، بازار نیما و پیمان سپاری ارزی شکست خواهد خورد.

۱۰- این طرح ممکن است وضعیت موجود را بدتر کند چرا که شاید کسری بودجه دولت افزایش یابد. درآمدهای طرح برای دولت ارزی است ولی هزینه ها ریالی. بدون دسترسی به اسکناس امکان تزریق ارز به بازار داخلی ارز فراهم نخواهد بود پس لاجرم ذخایر خارجی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت که قوز بالا قوز خواهد شد آن هم در شرایطی که کسری بودجه در حد فاجعه است.

۱۱- خدای خود را شاکرم که مسئولیت از دوش من برداشته شده است.

۱۲- برسد به دست نظام: افلایعقلون.

منبع: کانال نیک گفتار – دکتر علی سعدوندی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *