دو برابر شدن صادرات آمریکا به چین

اقتصادسرا – رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا اعلام کرد با اجرای فاز اول توافق تجاری واشنگتن و پکن، صادرات آمریکا به چین در دو سال آینده دو برابر خواهد شد و با وجود این که هنوز متن سند توافق باید ترجمه و بازبینی شود، این مسئله قطعی تلقی می‌شود.

خبرگزاری ایسنا نوشت: این توافق روز جمعه پس از گذشت بیش از دو سال و نیم مذاکرات میان واشنگتن و پکن اعلام شد و تحت آن، تعرفه‌های آمریکا روی واردات کالاهای چینی در قبال افزایش خرید محصولات کشاورزی، تولیدی و انرژی آمریکایی از سوی پکن به میزان حدود ۲۰۰ میلیارد دلار در دو سال آینده، معلق خواهد شد.

چین همچنین در این توافق متعهد شده است از مالکیت معنوی آمریکا بهتر حمایت کند تا انتقال اجباری فناوری آمریکایی به شرکت‌های چینی محدود شده و بازار خدمات مالی به روی شرکت‌های آمریکایی گشوده شود و از دستکاری ارز اجتناب کند.

لایتیزر گفت: تاریخ امضای رسمی این توافق توسط مقامات بلندپایه آمریکایی و چینی هنوز مشخص نشده است. اما پیش‌بینی می‌شود با اجرا آن، صادرات آمریکا به چین دو برابر شود.

نماینده تجاری آمریکا اظهار کرد: پیش بینی می‌شود خرید محصولات کشاورزی توسط چین در دو سال آینده به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار در سال افزایش پیدا کند.

آمریکا در سال ۲۰۱۷ که آخرین سال پیش از آغاز جنگ تعرفه‌ای میان دو کشور بود، حدود ۲۴ میلیارد دلار کالای کشاورزی به چین صادر کرده بود.

کر گیبس، رییس اتاق بازرگانی آمریکا در شانگهای گفت: برای این توافق، بخشهای کلیدی شامل مکانیزم‌های اجرایی و خرید کشاورزی هستند. وی در ادامه افزود: رقم خرید اعلام شده بزرگ است و اگر این خرید آن گونه که برنامه ریزی شده است، اتفاق نیافتند به اعتبار این توافق خدشه وارد خواهد کرد.

چندین مقام چینی به رویترز گفتند در مرحله فعلی مذاکرات، تنظیم متن توافق موضوع حساسی مانده است و برای این که اطمینان حاصل شود تنش‌ها دوباره درنمی‌گیرد و اختلاف‌ها عمیق نمی‌شود، تنظیم عبارات باید با دقت انجام بگیرد.

پیشنهاد کاهش تعرفه

این توافق دور جدید اجرای تعرفه‌های آمریکا روی واردات حدود ۱۶۰ میلیارد دلار کالای چینی که قرار بود از روز یکشنبه انجام شود را دفع کرد. آمریکا موافقت کرده است نرخ تعرفه‌ها روی ۱۲۰ میلیارد دلار کالای چینی شامل هدفون‌های بلوتوثی، اسپیکرهای هوشمند و تلویزیونهای صفحه تخت را به ۷.۵ درصد کاهش دهد.

دفتر نماینده تجاری و وزارت خزانه داری آمریکا گزارش‌ها مبنی بر این که مذاکره کنندگان آمریکایی پیشنهاد کرده‌اند نرخ تعرفه‌ها روی واردات ۳۶۰ میلیارد دلار کالای چینی نصف شود را کاملا نادرست خواندند.

تحت این توافق تعرفه ۲۵ درصدی روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی به قوت خود باقی خواهد ماند.

بر اساس گزارش رویترز، لایتیزر عنوان کرد موفقیت این توافق به تصمیماتی که مقامات در پکن می‌گیرند بستگی خواهد داشت. وی همچنین گفت: به دلیل این که یکپارچگی سیستم اقتصادی دولتی محور چین با سیستم خصوصی محور آمریکا سال‌ها زمان خواهد برد، این توافق همه مشکلات میان واشنگتن و پکن را حل نخواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *