رشد اقتصادی آمریکا فراتر از انتظار

اقتصادسرا – برخلاف پیش‌بینی های قبلی، رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم سال از مدت مشابه فصل قبل بیشتر شد.

خبرگزاری ایسنا نوشت: دفتر تجزیه و تحلیل اقتصادی وزارت بازرگانی آمریکا در گزارش جدید خود اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم امسال ۲.۱ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در سه ماهه دوم امسال و ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده قبلی بوده است.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا با اشاره به این رشد فرا تر از حد انتظار گفت: داده های فعی نشان می‌دهند که برخی رسانه ها قصد مسموم‌سازی افکار عمومی را داشته اند. از زمان روی کار امدن رئیس‌جمهور ترامپ، سطح دستمزدها افزایش پیدا کرده و نرخ بیکاری به سطوح تاریخی پایینی رسیده است. فقر در بین تمامی آمریکا از جمله اقشاراسیب‌پذیر کاهش داشته است.

در بین بخشهای مختلف، مخارج مصرف‌کندگان آمریکایی ۲.۹ درصد بیشتر شده است. این رشد خوب در کنار نرخ بیکاری ۳.۵ درصدی ماه سپتامبر می تواند باعث تقویت اطمینان فعالان تجاری در سه ماهه پایانی سال شود. بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از شهروندان آمریکایی موفق به یافتن شغل تمام‌وقت شده اند که سهم زنان از این مشاغل یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است.

وزارت بازرگانی آمریکا رشد اقتصادی امسال این کشور را ۲.۲ درصد پیش بینی کرده است که در صورت تحقق، ۰.۷ درصد کمتر از رشد این کشور در سال ۲۰۱۸ و تقریبا مشابه رشد سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حساب ویژه ای بر روی مسائل اقتصادی باز کرده است عملکرد اقتصادی این کشور در دوران ریاست جمهوری خود را برترین عملکرد اقتصادی در طول تاریخ خوانده است. اقتصاد آمریکا یازدهمین سال متوالی رشد مثبت را جشن می گیرد که در طول تاریخ بی‌سابقه است اما نگرانی ها از وقوع رکود اقتصادی در این کشور بسیار جدی است.

متوسط رشد اقتصادی فصلی آمریکا در بازه زمانی ۱۹۴۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۱ درصد بوده است که بالاتیرن رشد ثبت شده مربوط به رشد ۱۶.۷ درصدی سه ماهه نخست سال ۱۹۶۷ و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه نخست سال ۱۹۵۸ با منفی ۱۰ درصد بوده است.




دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *