سبد نفتی اوپک رکورد قیمتی سال ۲۰۱۶ را شکست/ افزایش ۵ دلاری قیمت

اقتصادسرا – سبد نفتی اوپک پس از توافق این سازمان برای کاهش تولید در روز چهارشنبه با ۴٫۵۵ دلار افزایش به بشکه‌ای ۴۹٫۳۵ دلار رسید و رکورد قیمتی این نوع نفت در سال ۲۰۱۶ را شکست. خبرگزاری فارس نوشت:

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه ۱۱ آذر ماه با ۴٫۵۵ دلار افزایش نسبت به قیمت روز قبل ۴۹٫۳۵ دلار در هر بشکه فروخته شد.

قیمت نفت اوپک ۲۸ مهر ماه رکورد بالاترین قیمت سال را شکسته بود و به ۴۹٫۰۶ دلار در هر بشکه رسیده بود. به این ترتیب بار دیگر این رکورد شکسته شد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک، روز چهارشنبه اعلام کرد که میزان تولید خود را روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد. همچنین کشورهای تولیدکننده نفت که عضو اوپک نیستند تولید خود را روزانه ۶۰۰ هزار بشکه کم می‌کنند که ۳۰۰ هزار بشکه از این رقم به روسیه تعلق دارد.

نفت اوپک روز چهارشنبه بشکه ای ۴۴٫۸۰ دلار فروخته شده بود. متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۲ دسامبر یعنی ۱۱ آذر ماه برابر با ۴۵٫۴۷ دلار در هر بشکه بوده است.

این خبر سبب افزایش ۱۵ درصدی قیمت نفت در بازارهای جهانی شد و قیمت نفت برنت به بالاترین قیمت در بیش از یک سال گذشته رسید.

کمترین قیمت نفت اوپک که تاکنون ثبت شده است به چهارشنبه ۲۰ ژانویه برابر با ۳۰ دیماه ۹۴ باز می‌گردد که ۲۲٫۴۸ دلار در هر بشکه فروخته شد و کمترین قیمت سبد نفتی اوپک از سال ۲۰۰۳ تاکنون نیز به شمار می‌رود.

سبد نفتی اوپک سال ۲۰۱۶ را با ۳۱٫۷۹ دلار آغاز کرد تاکنون توانسته است به بالای ۴۹ دلار برسد.

متوسط قیمت نفت اوپک در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۳۹٫۸۴ دلار در هر بشکه بوده که کمترین قیمت آن از سال ۲۰۰۴ به شمار می رود.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، میناس اندونزی و مِرِی ونزوئلا است. البته در نشست اخیر میناس اندونزی از این سبد حذف شده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *