سناریوهای افزایش تورم با بنزین ۲۰۰۰ تومانی

اقتصادسرا – مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان ” مساله بنزین رویکردها و مخاطرات” سه سناریو را برای قیمت‌گذاری و شیوه توزیع بنزین پیشنهاد داده است.

خبرگزاری ‌ایسنا نوشت: این سناریوها به ترتیب، افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بنزین بدون اختصاص سهمیه، افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بنزیـن با فرض اختصاص سهمیه ۶۰ لیتری بنزین به هر خودرو، آثار تورمی افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی بنزین با فرض اختصاص سهمیه ۲۰ لیتری در ماه برای هر فرد است.

طبق سناریوی اول گزارش مرکز پژوهش‌ها افزایش قیمت بنزیـن به دو هزار تومان اثرات مستقیم و غیر مستقیم در نرخ تورم می‌گذارد.

طبق سناریوی دوم با افزایش قیمت بنزین به ۲۰۰۰ تومان و تخصیص سهمیه ۶۰ لیتری بنزیـن برای هر خودرو تورم ۱.۶ درصدی را به دنبال خواهد داشت.

بر اساس سنایوری سوم نیز سهمیه ۲۰ لیتری برای هر فرد با در نظر گرفتن قیمت بنزیـن ۲۰۰۰ تومان نرخ تورم را به میزان ۱.۳ درصد افزایش می‌دهد.

در پایان این گزارش به پیشنیازهای اجرای موفق  طرح افزایش قیمت بنزیـن اشاره شده است و در نهایت تاکید شده است که افزایش چند برابری قیمت بنزیـن باعث رشد تورم و به دنبال افزایش نرخ ارز، خواهد شد که به این دلیل  مجددا نیاز به افزایش بیشتر قیمت بنزیـن وجود دارد.

انتهای این گزارش با این جمله تمام شده که “در صورتی که سوخت مصرفی دو و نیم میلیون وسیله نقلیه از بنزیـن به CNG تغییر یابد، پیش‌بینی می‌شود جایگزینی بنزیـن در حدود ۲۰ میلیون لیتر در روز خواهد شد که صرفه سالیانه حدود ۱.۵ میلیارد دلاری به همراه خواهد داشت.

متن کامل گزارش مرکز پژوهش را در اینجا میخوانید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *