دکتر فرشاد مومنی

اقتصادسرا-دکتر فرشاد مؤمنی از صاحب نظران برجسته اقتصادی در ایران و عضو هیئت علمی گروه توسعه اقتصادی و برنامه ریزی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است.

وی همواره به عنوان یکی از مهم ترین چهره های منتقد سیاست های تعدیل ساختاری و آزادسازی اقتصادی در سال های بعد از جنگ شناخته شده و جز افرادی بوده است که عملکرد اقتصادی دولت زمان جنگ را با توجه به محدودیت های آن دوره، ستوده است. در عرصه دانشگاهی و نظریه پردازی، وی را به عنوان یکی از مهم ترین چهره های نهادگرایی در ایران می شناسند. تمرکز وی در حوزه های پژوهشی، بیشتر معطوف به اقتصاد ایران، اقتصاد توسعه، اقتصاد سیاسی و روش شناسی علم اقتصاد می باشد. او همچنین در کنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی در عرصه دانشگاهی، رئیس موسسه مطالعات «دین و اقتصاد» نیز می باشد.

دکتر فرشاد مومنی علاوه بر فعالیت های دانشگاهی به عنوان اقتصاددان، به عنوان یک چهره سیاسی نیز شناخته می شود. او از اعضای سابق حزب جمهوری اسلامی بوده و مسئولیت شاخه دانش آموزی آن را بر عهده داشت. در زمان مسئولیت وی در حزب، نشریه «عروه الوثقی» ویژه دانش آموزان منتشر می شد. او از یاران نزدیک آیت الله شهید دکتر بهشتی بوده و همواره به تعلق فکری اش به آن مرحوم اشاره دارد. همچنین حضور وی درکنار میر مصطفی عالی نسب به عنوان مشاور اقتصادی دولت زمان جنگ، یکی دیگر از سوابق سیاسی و اجرایی وی محسوب می شود.

Farshad Momeni

دکتر فرشاد مومنی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته اقتصاد، به ترتیب در دانشگاه های شهید بهشتی، تهران و علامه طباطبایی گذرانیده است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد در دانشگاه تهران فرصت حضور در کلاس های امیر حسین جهانبگلو را برایش فراهم می آورد و همین امر موجب آشنایی این دو و نیز تاثیر بسیار در اندیشه وی می شود، به گونه ای که همواره از این استاد خویش به بزرگی و نیکی یاد می کند.

کلاس های درس و سخنرانی های دکتر فرشاد مومنی،در کنار تسلط وی به اندیشه های اقتصادی حاکی از تفکرات میهن پرستانه و اسلام خواهانه اش در برخورد با مسائل ایران است. وی علیرغم اینکه توسط دانشگاه کلمبیای آمریکا برای تدریس یک کرس درسی در رشته اقتصاد و همچنین همکاری در یک تیم پژوهشی تحت نظر اقتصاددان نامی جهان جوزف استیگلیتز دعوت نامه دریافت کرده بودحضور در ایران را بر ترک کشور ترجیح داد.

آثار وی در اقتصاد عبارتند از:

  • علم اقتصاد و بحران در اقتصاد ایران
  • کالبدشناسی یک برنامه توسعه
  • اقتصاد ایران در دوران تعدیل ساختاری
  • ترجمه نظریه نهادگرایی در علم سیاست، نوشته گای پیترز
  • اقتصاد سیاسی توسعه در ایران امروز
  • اقتصاد سیاسی هدفمند سازی یارنه ها در ایران
  • آثار و پیامدهای فرهنگی عضویت ایران در گات
  • اقتصاد ایران در دوران دولت ملیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *