معرفى یک شاخص براى رصد اقتصاد جهانى

اقتصادسرا – دکتر مرتضی ایمانی‌راد در کانال تلگرام موسسه بامداد نوشت: معمولا از جفت ارز USD/JPY در بازار جهانى براى سنجش همگرایى یا واگرایى نرخ بازدهى اوراق قرضه در امریکا و ژاپن استفاده مى‌شود. یعنى وقتى احتمال افزایش نرخ بهره در امریکا زیاد است و این احتمال در ژاپن کم است، این جفت ارز بالا مى‌رود و برعکس آن، این جفت ارز را پایین مى‌برد. تغییرات این ارزها در بازارهاى جهانى بر این اساس انجام مى‌شود و معامله گران بر همین منوال این جفت ارز را در بازارهاى جهانى معامله می کنند.
ولى گذشته از واقعیت فوق، این جفت ارز نماگر بسیار قدرتمندى در نشان دادن وضعیت عمومى در اقتصاد جهانى است. جهت این نماگر این گونه است که وقتى پایین مى آید ( یعنى یا دلار امریکا ضعیف مى شود و یا ین ژاپن قوى مى شود و یا هر دو اتفاق با هم مى افتد) ، نشان دهنده افزایش مشکلات اقتصادى ، کاهش سودآورى شرکتها ، پایین آمدن شاخص هاى بورس در جهان ، پایین آمدن قیمت مواد اولیه و احتمال افزایش بیکارى و رکود است و وقتى بالا مى رود نشانه عکس دارد. این رابطه آنقدر قوى است که از این جفت ارز میتوان  به عنوان یک رونق یا رکود سنج اقتصاد جهانى استفاده کرد.
به عنوان نمونه این جفت ارز در سال قبل  از بحران ٢٠٠٨ به عدد ١٢۴ رسید (یعنى ١٢۴ ین ژاپن برابر یک دلار امریکا) و با شروع بحران اقتصاد جهانى به ٩٨ رسید و با شروع بحران اتمى فوکوشیما که در اثر زلزله نه ریشترى و سونامى بزرگ متعاقب آن، در ماه مارس سال ٢٠١١ که خطر  بروز نشت مواد رادیو اکتیو را در پى داشت به عدد غیر قابل باور ٧۵ رسید. یعنى با یک علامت بحرانى این جفت ارز به شصت درصد سه سال قبل خود رسید. مجددا با رفع  علائم بحران ٢٠٠٨ ، مجددا به عدد ١٢۵ رسید و با انتشار آمارهاى نامناسب از اروپا و امریکا در سال ٢٠١۶ مجددا بازگشت به عدد ١٠٠ را تجربه کرد.
پیش بینى مى شود که حضور ترامپ در امریکا ، خانم مى در انگلستان و قدرت گیرى جناحهاى راست در اروپا و استمرار مشکلات اقتصادى در ژاپن ، چین و اتحادیه اروپا نیروهاى کاهش دهنده این جفت ارز در سال ٢٠١٧باشد و احتمال افزایش نرخ بهره در امریکا و آمارهاى نسبتا خوب در این کشور نیز افزایش دهنده آن باشد. در نتیجه قابل انتظار است که ما تغییرات این جفت ارز در سال ٢٠١٧ را زیاد داشته باشیم و پیش بینى مى شود که بین ١١٠ تا ١٢٠ در نوسان باشد که این کانال اگر درست باشد براى یک سال بسیار بالا و نشان دهنده نوسانات بالا در اقتصاد جهانى در این سال است .
در مجموع جفت ارز USD/JPY  بارومتر خوبى براى شرایط اقتصاد جهانى است .
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *