معرفی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

این دانشکده با دارا بودن بیشترین تعداد عضو هیأت علمی در بین دانشکده­‌های اقتصاد سراسر کشور، تنوعی بی­ بدیل را در تخصص ­ها و دیدگاه‌های مختلف داراست که نتیجه آن در تنوع رشته‌­ها و گرایش‌های مختلف اقتصاد متبلور شده است. این ویژگی­ در کنار مزیت­های دیگری همچون وجود قطب علمی اقتصاد توسعه،‌ پژوهشکده علوم اقتصادی و دارا بودن فصلنامه‌­های علمی-پژوهشی متعدد سبب شده تا همواره مورد توجه ویژه نهادهای سیاستگذاری و برنامه­‌ریزی کشور قرار گرفته و به عنوان سرمایه­ ای نمادین در آموزش و پژوهش اقتصاد در ایران،‌ ایفای نقش نماید.

یکی از ویژگی‌های برجسته دانشکده اقتصاد علامه برگزاری همایش‌ها ،نشست‌ها، میزگردهای متعدد پیرامون مسائل روز اقتصاد ایران است. ویژگی‌ای که سبب تمایز این دانشکده با دیگر دانشکده‌های اقتصاد ایران شده است. زیرا در هیچ یک از دانشکده های اقتصاد به این میزان به مسائل روز اقتصاد کشور پرداخته نمی‌شود. حساسیت بالای مسئولین و اساتید دانشکده اقتصاد علامه نسب به مسائل و مشکلات روز اقتصاد ایران سبب شده است دانشجویان و دانش آموختگان این دانشکده نیز نسبت به این مسائل بی‌تفاوت نباشند و علاوه‌بر پیگیری مسائل روز اقتصاد ایران از قدرت تحلیل بالایی برخوردار باشند.

تاریخچه:

دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی از ادغام سه دانشکده مرتبط با علوم بازرگانی و اقتصاد در سال ۱۳۶۲، تأسیس شد. این دانشکده از سوی وزارت علوم به عنوان قطب رشته اقتصاد در ایران معرفی شدو لازم به ذکر است دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه­ طباطبایی با پیشینه‌­ای که به زمان تأسیس مدرسه عالی بازرگانی در سال ۱۳۳۷ بازمی­گردد،‌ یکی از ریشه ­دارترین دانشکده­ های اقتصاد در کشور است.

مقاطع تحصیلی و گرایش ها:

این دانشکده در  مقطع کارشناسی در ۴ رشته اقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی،‌ اقتصاد صنعتی،‌ اقتصاد کشاورزی، این دانشکده در  مقطع کارشناسی در ۴ رشته اقتصاد بازرگانی،‌اقتصاد صنعتی،‌ اقتصاد کشاورزی و محیط زیست و اقتصاد نظری و در مقطع کارشناسی ارشد در ۴ گرایش اقتصاد نظری،‌ اقتصاد توسعه و برنامه ­ریزی، ‌اقتصاد محیط زیست و تجارت الکترونیک در دو نوبت روزانه و شبانه دانشجو می پذیرد. لازم به ذکر است دانشجویان شبانه کارشناسی ارشد دانشکده تا سال ۹۴ آموزش محور (بدون پایان نامه) بودند اما از این سال به بعد همه دانشجویان کارشناسی ارشد پژوهش محور (دارای پایان نامه) شدند.
مقطع دکتری نیز در ۳ رشته علوم اقتصادی (با گرایش­های اقتصاد بین ­الملل، ‌اقتصاد ایران، ‌اقتصاد ریاضی، ‌اقتصاد سنجی، ‌اقتصاد پولی، ‌اقتصاد مالی، ‌اقتصاد منابع، ‌اقتصاد شهری و منطقه ­ای، ‌توسعه اقتصادی و اقتصاد بخش عمومی)، ‌اقتصاد نفت و گاز (با گرایش­های بازارها و مالیه نفت و گاز و حقوق و قراردادهای نفت و گاز) و فلسفه اقتصاد اسلامی دانشجو می‌پذیرد. شایان ذکر است رشتهٔ اقتصاد نفت و گاز گرایش بازارها و مالیه نفت و گاز اولین رشته تخصصی اقتصاد نفت و گاز در خاورمیانه می‌باشد.

گروه های آموزشی:

دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی دارای شش گروه آموزشی است که از این حیث نیز نسبت به بسیاری از دانشکده های اقتصاد ایران دارای مزیت است. بطوریکه کمتر دانشکده اقتصادی در ایران دارای این تنوع در گروه های آموزشی و درنتیجه گرایش های اقتصادی است. این شش گروه عبارتند از: اقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد انرژی، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی، اقتصاد کشاورزی و محیط زیست و اقتصاد اسلامی.

اعضاء:

‌ در حال حاضر دانشکده به ریاست  دکتر عباس شاکری و به معاونت دکتر تیمور محمدی و دکتر عبدالرسول قاسمی با ۵۵ نفر عضو هیات علمی، شامل ۸ استاد، ۹ دانشیار، ۳۸ استادیار، در رشته اقتصاد مشغول فعالیت هستند. همچنین ۲۰۰۰ نفر دانشجوی‌ دختر و پسر در دوره‌های‌ کارشناسی‌، کارشناسی‌ ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند.

نشریات علمی:

دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی دارای چهار نشریه با درجه علمی پژوهشی می باشد که عبارتند از:

فصلنامه پژوهشنامه اقتصادی

فصلنامه پژوهش‌های اقتصادی ایران

‌ فصلنامه اقتصاد انرژ‍ی ایران

فصلنامه اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی

همایش های برگزار شده:

آموزش و پژوهش علم اقتصاد در ایران: ۵ دوره

کاربرد الگوی داده – ستانده در برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی: ۴ دوره

مرزهای دانش اقتصاد توسعه: ۴ دوره

مراکز علمی وابسته:

پژوهشکده علوم اقتصادی

قطب علمی اقتصاد توسعه

 

اساتید سرشناس و چهره های علمی:

عباس شاکری، فرشاد مومنی، مسعود درخشان، محمد ستاری فر، جمشید پژویان، تیمور محمدی، برادران شرکاء، داوود دانش جعفری، شمس الدین حسینی و …

جریان فکری:

همان طور که گفته شد این دانشکده به علت دارا بودن بیشترین تعداد اعضا هیئت علمی از تنوع زیادی در اساتید برخوردار است. لذا تفکرات و اندیشه های مختلف اقتصادی در این دانشکده وجود دارد. اما حضور سرشناس ترین اقتصاددانان نهادگرا در این دانشکده سبب شده است که دانشکده اقتصاد علامه به عنوان مهم ترین مرکز اقتصاد نهادگرا در ایران شناخته شود.

راه‌های ارتباطی:

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، نبش احمد قصیر، پژوهشکده علوم اقتصادی

تلفن: ۸۸۷۲۵۴۰۰

پایگاه اینترنتی:http://ecn.atu.ac.ir

منبع: شهد اقتصاد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *