معرفی کتاب “چرا ملت ها شکست می خورند؟”

چرا ملت ها شکست می خورند؟” با نگارشی درخشان و دلپذیر به پرسشی پاسخ می دهد که قرن ها متخصصان را درمانده کرده است. چرا برخی کشورها ثروتمند و برخی دیگر فقیرند و به واسطه ثروت و فقر، سلامتی و بیماری، غذا و قحطی از یکدیگر مجزا می‌شوند؟ آیا این امر ناشی از فرهنگ، آب و هوا یا جغرافیاست؟ شاید جهل و غفلت از سیاست‌های صحیح علت ناکامی است؟ مطلقا خیر. هیچ یک از این عوامل قطعی یا محتوم نیستند.

از این که بگذریم، چگونه توضیح دهیم که چرا بوتسوانا تبدیل به یکی از کشورهایی شده است که سریع ترین رشدها را در جهان دارند، در حالی که سایر کشورهای آفریقایی همچون زیمباوه،کنگو و سیرالئون در ورطه فقر و خشونت گرفتار آمده اند؟

دارون عجم اوغلو و رابینسون قاطعانه نشان می‌دهند که این نهادهای اقتصادی و سیاسی ساخته دست بشرند که شالوده موفقیت اقتصادی (یا فقدان آن) را می سازند. عجم اوغلو و رابینسون بر مبنای پانزده سال مطالعه بر روی منابع اصلی به شواهد تاریخی فوق العاده ای از امپراتوری رم، دولت – شهرهای مایا و نیز دوران قرون وسطا، اتحادیه جماهیر شوروی و افریقا نظم می بخشند، تا نظریه اقتصاد سیاسی تازه ای بنا کنند که ارتباطی وسیع با پرسش های مهم امروزی دارد.

چرا ملت ها شکست می خورند؟” نحوه نگاه و درک شما را نسبت به جهان دگرگون می‌کند.

 

why_nations_fail_cover
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *