نوسانات بازار و خود-اسنادی

اقتصادسرا – این روزها بیش از همیشه شاهد حضور افراد غیرحرفه‌ای در بازار سهام هستیم. حضور ایشان در بازار اثرات مثبت زیادی در کل و در بلندمدت دارد. اما در این مجال جنبه‌ای از پویایی‌های روانی این افراد را مورد بحث قرار می‌دهم.

رفتار رمه‌ای (Herding)ویژگی مشخص این گروه از افراد است. یک خبر یا شایعه (که بعضا عمدا در فضای مجازی ایجاد می‌شوند) منجر به هجوم ایشان به یک نماد مشخص شده و نماد دچار صف خرید می‌شود. سپس با بروز نشانه‌هایی از آن نماد خارج شده و سراغ نماد دیگری می‌روند.

در زمان‌هایی که کلیت بازار مثبت است ایشان هم سود کسب می‌کنند و این باعث می‌شود احساس کنند در ایشان «مهارت معامله‌گری» وجود دارد. به بیان دیگر، موفقیتی که ناشی از عوامل برونزا و یا تصادفی است را به خودشان نسبت می‌دهند. این انتساب موفقیت به خود، مهارت‌های خود و یا ویژگی‌های ذاتی خود را در مالی رفتاری خود-اسنادی (Self-Attribution) می‌نامند.

اما نکته بعدی و مهمتر، آنجاست که این خوداسنادی منجر به ایجاد(یاتقویت) بیش‌اطمینانی (Over-Confidence در ایشان می‌شود. این بیش‌اطمینانی باعث می‌شود که شخص اقدام به معاملات پرحجم، هیجانی و پرتکرار بکند. از طرف دیگر هم باعث می‌شود که ایشان تنوع‌بخشی در سبد دارایی را کنار گذاشته و بعضا بصورت اصطلاحا «تک‌سهم» معامله کنند. تک‌سهم شدن یعنی ریسک بالا در سرمایه‌گذاری.

چنین افرادی بعد از چند مرحله کسب سود دچار زیان‌های سنگینی خواهند شد. حتی بعضی معامله‌گران حرفه‌ای هم با کسب سود در بازاری که کلیت آن مثبت است شروع به جذب منابع از افراد کرده و سبدگردانی ایشان را به عهده می‌گیرند در حالی که این تصمیمات را باید در شرایطی گرفت که ذهن دچار سوگیری نباشد.

ویژگی بازار مثبت این است که بازیگران را فریب می‌دهد. فراموش نکنیم که بازار سهام جای بسیار خطرناکی است. بنابراین هرگز اصل تنوع بخشی به پرتفو را فراموش نکنید، ریسک خودتان را پوشش بدهید، مهارت‌ها و دانش‌تان را افزایش بدهید و صبور باشید.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *