واقعیت تعمیم‌یافته یا XR چیست؟

اقتصادسرا – فرض کنید در سال ۲۰۳۰ زندگی می‌کنید، باید خطوط تولیدی شرکت خود را در چین چک کنید، جلسه کاری‌ خود را در برزیل هماهنگ کنید و در زمان استراحت ناهار به دپارتمان سیاست گذاری شرکت X در هند سر بزنید در حالی که در دفتر کار خود در نیویورک نشسته‌اید.

در حال حاضر شاید انجام تمامی این امور در یک روز دور از ذهن باشد اما در سال‌های آتی با وجود فناوری واقعیت تعمیم‌یافته یا “Extended Reality” میسر خواهد بود.

واقعیت تعمیم‌یافته از سه عنصر اصلی واقعیت مجازی(Virtual Reality)، واقعیت افزوده(Augmented Reality) و واقعیت ترکیب‌شده(Mixed Reality) تشکیل و تعریف می‌شود.

بگذارید قبل از هر چیز این سه عنصر را تعریف کنیم:

واقعیت مجازی(VR): با استفاده از اپلیکیشن‌ها و یا انواع سخت افزارهای واقعیت مجازی شما در فضایی که توسط کامپیوتر شبیه سازی شده است قرار می‌گیرید یا بهتر است بگوییم غرق می‌شوید. این برنامه‌ها از جلوه‌های ویژه سمعی و بصری استفاده می‌کنند تا هرچه بهتر تمامی حواس ۵گانه شما را درگیر واقعیتی مجازی کنند.

واقعیت افزوده(AR): این برنامه پیش از غرق کردن شما در واقعیتی مجازی بستگی بسیاری به سخت افزاری که از آن استفاده می‌کنید دارد. مانند دوربین تبلت یا گوشی همراه شما تا بتواند گرافیک دیجیتالی و صدا و تصویر را همپوشانی کرده و وارد دنیای واقعی کند. بازی پوکمن(Pokemon Go) و فیلتر‌های اسنپ چت نمونه‌های ساده و رایجی از این فناوری هستند.

واقعیت ترکیب شده(MR): این فناوری جایی بین فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی قرار می‌گیرد. این فناوری با ترکیب فضای واقعی و مجازی محیط پیچیده‌‌ای را تولید می‌کند که در آن تمامی عناصر دیجیتالی و فیزیکی می‌توانند در تعامل باشند. مانند واقعیت افزوده این فناوری نیز المان‌های مصنوعی را به دنیای واقعی اضافه می‌کند و مشابه واقعیت مجازی این المان‌ها را قابل تعامل طراحی می‌کند و کاربران می‌توانند اشیاء مجازی را در دنیای فیزیکی واقعی دستکاری کنند.

با این تفاسیر واقعیت تعمیم یافته فناوری کاملی است که مانند چتر پوشاننده هر سه واقعیت مجازی، افزوده و ترکیب شده است و طیف وسیعی از محیط مجاز و واقعیت را در بر می‌گیرد.

اصطلاح چتر نشان دهنده این موضوع است که در آینده واقعیت تعمیم یافته می‌تواند به عنوان یک گذار بنیادی برای مردمی که از انواع رسانه‌ها استفاده می‌کنند به شمار بیاید. در سال‌هایی نه چندان دور مردم دیگر به جای جمله «من از واقعیت افزوده برای شرکت در یک جلسه کاری استفاده می‌کنم»، این عمل را در یک روز عادی در دفتر کارشان انجام خواهند داد و این فناوری‌ ها بسیار رایج خواهند شد به صورتی که کاربران می‌توانند بدون این که تفاوتی بین دنیای مجازی و واقعی قائل شوند از فناوری واقعیت تعمیم یافته حتی بدون توجه به تفاوت زیر مجموعه‌های آن استفاده کنند.

واقعیت تعمیم‌یافته و کسب و کار ها:

واقعیت تعمیم یافته در حال تغییر دادن چشم‌انداز تعدادی از صنایع است. انتظار می‌رودکه گسترش این فناوری تا هشت برابر افزایش یافته و تا سال ۲۰۲۲ به اندازه بازاری حدود ۲۰۹ بیلیون دلار برسد.

نگاهی کوتاه به کسب و کارهایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند پتانسیل استفاده از واقعیت تعمیم یافته را در صنایع زیر نشان می‌دهد:

سرگرمی: XR تجربیات همه جانبه ‌ای را به دنیای سرگرمی می ‌آورد و به مشتریان فرصت می‌ دهد تا به طور مجازی، موسیقی زنده و رویدادهای ورزشی را به راحتی با هدست VR خود تجربه کنند. در حالی که اکثریت سهم بازار به شدت به سرگرمی تمایل دارد، اما این تنها صنعتی نیست که برای توسعه مجازی خود را آماده می ‌کند.

بازاریابی: واقعیت‌های مجازی، راه‌های جدیدی را برای مارک‌های تجاری باز کرده‌اند تا با مصرف کنندگان درگیر شوند، و راه‌ های همه‌ جانبه برای تعامل با محصولات جدید ارائه کنند.

املاک و مستغلات: مدیران املاک می‌توانند فرایند اجاره را با اجازه دادن به مستاجران بالقوه برای مشاهده املاک به طور مجازی، ساده کنند. در حالی که معماران و طراحان دکوراسیون می‌ توانند از این فناوری برای طراحی هرچه بهتر زندگی سود برند.

دور کاری: XR موانع فاصله را از بین می‌برد و به کارمندانی که از راه دور مشغول فعالیتی خاص هستند، امکان دسترسی یکپارچه به داده ‌ها را از هر جایی در جهان می ‌دهد.

واقعیت تعمیم یافته بدون چالش‌ نیست. گسترش داده‌ها یک لایه جدید از آسیب پذیری برای حملات سایبری را ارایه می‌دهد، در حالی که هزینه بالای اجرا مانعی برای بسیاری از شرکت‌ها است.

اما حتی این موانع نیز نمی توانند مانعی برای گسترش واقعیت تعمیم یافته باشند و این سوال کماکان باقی خواهد ماند که: کسب و کار ها تا ۵ سال آینده چطور واقعیت را تعریف خواهند کرد؟

مترجم: پریسا موسوی

منبع: www.visualcapitalist.com
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *