چرا دولت نباید بدهی پرسپولیس و استقلال را تقبل کند؟

مسعود مجیدی | دکتر محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد که دولت بدهی باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال را تقبل می‌کند تا این دو باشگاه دیگر در خطر حذف از آسیا قرار نداشته باشند. تصمیمی که مورد استقبال طرفداران دو تیم محبوب پایتخت هم قرار گرفت. موافقان این طرح دلایل بسیاری دارند. از این که حذف تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا برای فوتبال ایران بسیار گران تمام خواهد شد و اعتبار فوتبال ایران پیش از جام‌جهانی به طور جدی آسیب خواهید تا مسائل امنیتی و سیاسی دخیل در این جریان. در این بین بسیاری از موافقان استدلال می‌کنند که چون مالکیت این دو تیم با دولت است پس مسئول این بدهی‌ها هم دولت است و دولت باید آن را بپردازد. استدلال‌هایی که هر یک در نوع خود درست هستند.
اما رویه پرداخت بدهی‌های این دو باشگاه توسط دولت اتفاق نامبارکی است که تنها محدود به فوتبال نمی‌شود. از یک سو اگر قرار است دولت همه جا بدهی‌های شرکت‌های زیر مجموعه‌اش را بپذیرد و به بپردازد با توجه به رکورد حاکم بر کشور و بحران بانکی؛ نهاد‌ها و شرکت‌های دیگری وجود دارند که برای پرداخت پولشان محق‌تر هستند. این که پرداخت بدهی‌های کارگران شرکت‌های دولتی که بعضا ماه‌هاست که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند واجب‌تر است یا پرداخت بدهی‌های تیم‌های فوتبالی که دقیقا معلوم نیست چه سودی برای جامعه دارند؟ این که بر اساس کدام الویت بندی پرداخت بدهی‌های این دو تیم ارجحیت یافته است؟ اصلا چرا باید دولت در فوتبال هزینه کند؟ بر اساس کدام قانون دولت بدهی‌های این دو باشگاه را تقبل کرده است؟ سوالات بسیاری در این خصوص وجود دارد که به هیچ‌کدام پاسخ مناسبی داده نشده است.
از سویی اگر قرار است دولت در فوتبال بر خلاف قانون هزینه کند چرا فقط برای پرسپولیس و استقلال این قانون مطرح شده است؟ در فوتبال ما باشگاهی چون نفت تهران وجود دارد که زیر مجموعه وزارت نفت بود و به دلیل آن که وزارت نفت دیگر حق باشگاه داری ندارد این روزها وارد بحران شده‌اند. اگر قرار است دولت در فوتبال هزینه کند چرا این هزینه برای باشگاه نفت نمی‌شود؟ بسیاری از باشگاه‌هایی که زیر مجموعه شرکت‌های صنعتی هستند بواسطه قوانین و ممنوعیت‌های تصویب شده توسط دولت حالا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر قرار است دخالتی صورت گیرد باید بر اساس قانون باشد نه به خاطر مصالح کوتاه مدت. چرا شرکت‌های دولتی حالا باید به صد روش قوانین را دور بزنند تا بتوانند کمک مالی به باشگاه‌های فوتبال زیر مجموعه‌شان برسانند و پرسپولیس و استقلال حالا به طور مستقیم از خزانه دولت بودجه می‌گیرند؟ در زمانی که گودرزی وزیر ورزش شد قرار شد دولت دیگر پولی به این دو باشگاه نپردازد و بودجه‌ای برای آن‌ها در نظر نگیرد. اگر قرار بود دولت به این دو باشگاه کمک کند آیا بهتر نبود مثل قبل دولت به این دو باشگاه طبق قانون و براساس ردیف بودجه به آن‌ها کمک کند تا این که یکباره مبلغ قابل توجهی را به این دو باشگاه بپردازد؟
از طرفی پرداخت این بدهی‌ها از سوی دولت یک پیام خیلی بد به مدیران این باشگاه‌ها می‌دهد این که هر چقدر خواستند می‌توانند خرج کنند و بدهی ایجاد کنند. چرا که در آخر دولت بدون برگزاری مجمع و بدون حساب و کتاب در نهایت مسئولیت این بدهی‌ها را قبول خواهد کرد. رویه‌ای که می‌‌توانند شروع بحران‌های بعدی برای این دو تیم باشد. پرداخت بدهی‌های این دو تیم بدون اصلاح ساختار این دو باشگاه ما را وارد چرخه‌ای خطرناک‌تر می‌کند. باشگاه‌های فوتبال ایران برای ایجاد درآمد مشکلات متعددی دارند از حق پخشی که پرداخت نمی‌شود تا تبلیغات محیطی و بلیت فروشی اما هزینه‌های سرسام‌آوری دارند. پرداخت بدهی‌های این دو باشگاه بدون چاره اندیشیدن در خصوص وضعیت درآمدی این دو باشگاه آغاز یک چرخه شوم است. بدون ایجاد روش‌هایی برای درآمدزایی این دو باشگاه و صرفا پرداخت بدهی‌ فعلی؛ دور از انتظار نیست که مجددا چند سال دیگر شاهد باشیم استقلال و پرسپولیس کلی بدهی جدید به بار آورده‌‌اند. و احتمالا باز هم قرار است دولت این بدهی‌ها را پرداخت کند. چرخه‌ای پر هزینه که هر بار می‌تواند هزینه‌ بیشتری برای دولت به همراه داشته باشد.
واقعیت این است که اصلاح ساختار دو باشگاه پرسپولیس و استقلال کاری سخت و دشوار است و دولت کار راحت‌تر را انتخاب کرده است. دولت برای راضی کردن طرفداران دو تیم بدون توجه به نتایج آن، تصمیمی عوام‌گرایانه گرفته است. تصمیمی که شاید امروز فوتبال ایران را از یک بحران بزرگ برهاند اما بدون دور اندیشی می‌تواند شروع مشکلات بیشتر برای فوتبال ایران به همراه داشته باشد.
One thought on “چرا دولت نباید بدهی پرسپولیس و استقلال را تقبل کند؟

 1. مهدی

  چرا باید این هزینه رو مردم بدن؟
  چند نفر بیکار میشن؟
  ما که باید هزینه بسیار زیاد شرایط ایران خودرو و سایپا رو بدیم اونجا اشتغال بسیار زیاد مستقیم و غیر مستقیم داریم اینجا چی داریم؟
  چندتا بازیکن فوتبال بی کیفیت و نابهره ور و غیر مولد
  خدایا . . .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *