گرایش های رشته اقتصاد در دوره کارشناسی ارشد

رشته ی اقتصاد در دوره ی کارشناسی ارشد دارای ۱۱ گرایش “علوم اقتصادی”، “توسعه اقتصادی وبرنامه ریزی”، “اقتصاد انرژی”، “اقتصاد محیط زیست”، “اقتصاد و تجارت الکترونیک”، “برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی”، “اقتصاد نفت و گاز”، “اقتصاد اسلامی”، “بانکداری اسلامی”، “اقتصاد هنر” و “اقتصاد شهری” است. دانشجویان این رشته ملزمند در طول دوره تحصیل، بدون در نظر گرفتن پیش نیاز جمعا ۳۲ واحد را بگذرانند. عموما دانشجویان در سه ترم نخست به گذراندن واحدهای درسی پرداخته و اغلب در ترم چهارم پس از تصویب پروپوزال به فعالیت های پژوهشی مربوط به پایان نامه خواهند پرداخت.

علوم اقتصادی

در این گرایش که به آن اقتصاد محض نیز گفته می شود، به طور اصیل به علم اقتصاد پرداخته می شود. این رشته با تاکید بر روی تئوری های اقتصادی این هدف را دنبال می کند که بتواند دانشجویانی تربیت کند که تبحر کافی در بررسی و تحلیل مسائل و پدیده های اقتصادی داشته، با استفاده از دانش علمی خود انها را ریشه یابی کنند و برای از میان برداشتن مشکلات اقتصادی قادر به ارائه راه حل ها و سیاست های اقتصادی موثر باشند. مزیت این گرایش نسبت به دیگر گرایش های رشته اقتصاد که باعث شده طرفداران بیشتری در بین دانشجویان داشته باشد این است که دانشجویان این گرایش دید کلی نسبت به علم اقتصاد پیدا می کنند و زمینه مناسب جهت ورود به تخصص های مورد علاقه خود را کسب خواهند کرد. به همین دلیل برای انتخاب موضوع پایان نامه نسبت به دیگر گرایش ها دستشان بازتر است.

توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

این رشته دو هدف را دنبال می کند:

الف) انجام پژوهش و ایجاد زمینه لازم در پایه ریزی و گسترش تئوری و سیاست های توسعه اقتصادی و برنامه ریزی متناسب با الگوی اقتصادی مستقل طراحی شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی به طوری که بتواند مسیرهای اصلی حرکت اقتصادی را به سوی استقلال طراحی نماید.

ب) تربیت کارشناسانی که بتوانند با استفاده اگاهانه و مفید از دستاوردهای علوم اقتصادی و برنامه ریزی، فعالیت اجرایی خود را با تکیه بر دستاوردهای تفکر اقتصادی غیر وابسته و مستقل، بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، انجام بدهند.

دانشجویان این دوره بعد از خاتمه تحصیل می توانند مسئولیت های طراحی استراتژی و سیاست های اقتصادی و اجتماعی را بر عهده گرفته و با به کارگیری ابزار مناسب برنامه ریزی در جهت اجرای طرح ها فعالیت نمایند. این کارشناسان ارشد برای پر کردن خلاء تخصصی موجود در نظام برنامه ریزی کشور می توانند به کار گرفته شوند.

اقتصاد انرژی

هدف از تشکیل این دوره تربیت دانشجویانی ست که با تسلط بر موضوعات مختلف اقتصاد انرژی از قبیل: ساختار بازار نفت و مشتقات آن و سایر انرژی ها، قیمت گذاری و همچنین بازاریابی و بازرگانی بین المللی انواع مختلف انرژی بتوانند به تجزیه و تحلیل آن بپردازند. آشنایی با تکنولوژی موجود در جهان و بهره گیری از آن در زمینه تولید، پالایش، توزیع و مصرف و بازاریابی انرژی، برنامه ریزی کلان در رابطه با تولید و مصرف انرژی و تعیین خط مشی و رهنمود در رابطه با برنامه ریزی بلندمدت در سطح کشور، بهره گیری از شناخت کلی مراکز مصرف، اهداف و طرز عمل مجامع بین المللی در امر توسعه بازاریابی نفت و فراورده های نفتی و تولیدات پتروشیمی و همچنین شناخت تحولات سیاسی و سازمان ها و مجامع بین المللی مربوط به انرژی های مختلف از دیگر اهداف این رشته است

اقتصاد محیط زیست

اقتصاد محیط زیست، شاخه ای متمایز از علم اقتصاد است که ارزش های مربوط به هر دو موضوع اقتصاد و محیط زیست را با هم در نظر می گیرد و گزینه هایی جدید را بر پایه این ارزش ها مطرح می نماید. هدف اصلی آن ایجاد موازنه بین فعالیت های اقتصادی و اثرات زیست محیطی آنها با در نظر گرفتن همه هزینه- فایده های مربوط به آن است. امروز در دنیا، رشته محیط زیست اهمیت فزاینده ای پیدا کرده و محیط زیست و مسائل مرتبط با آن از اولویت های اول کشورهای توسعه یافته است. این گرایش به بررسی اقتصاد منابع طبیعی، اقتصاد محیط زیست و مسائلی از قبیل: منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر، منابع آب، منابع انرژی و . . . می پردازد. یکی از مھمترین مسائلی که در این گرایش مد نظر است، مسائل مربوط به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار است.

تجارت الکترونیک

دوره کارشناسی ارشد اقتصاد و تجارت الکترونیک برای بررسی و تحلیل اقتصادی جنبه های مختلف تجارت الکترونیک طراحی و اجرا می شود. دانش اموختگان این رشته قادر خواهند بود به عنوان کارشناس ارشد، تحلیل های مناسب را درباره مسائل اقتصادی تجارت الکترونیک، توسعه سیستمهای اقتصادی و تجاری تجارت الکترونیک، توسعه کاربرد فناوری اطلاعات در اقتصاد و بازرگانی و توسعه راهبردی طرح های تجارت الکترونیک ارائه نمایند.

برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی

هدف کلی دوره کارشناسی ارشد برنامه ریزی اقتصادی تربیت دانشجویان در زمینه فراگیری و تحقیق در مورد تئوری مدلسازی، طراحی و کاربرد روش های برنامه ریزی است. این دانشجویان پس از خاتمه تحصیل می توانند در سازمان های مختلف تولیدی و خدمات اقتصادی و اجتماعی، صنایع، موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات تجاری و مالی و صنایع و شرکت های تولیدی و خدماتی بخش خصوصی فعالیت کنند.

اقتصاد نفت و گاز

اقتصاد نفت و گاز از جمله رشته های میان رشته ای است که با پیوند موضوعی با رشته هایی از علوم انسانی از جمله: اقتصاد، حقوق و مدیریت تاسیس شده است. از این جهت می توان گفت این رشته یک دوره جامع جهت آموزش تمامی ابعاد اقتصادی، حقوقی، فنی و مدیریت صنایع نفت و گاز می باشد. کمبود نیروهای متخصص و بومی همواره از دغدغه های اصلی صنعت نفت و از مشکلاتی است که در عقد قراردادها و انجام مذاکرات، پیش روی مسئولان بوده است. از این رو هدف این رشته تربیت نیروی انسانی متخصص در مسائل مربوط به قیمت گذاری و مدیریت ریسک در بازارهای جهانی نفت و گاز و مدیریت مالی پروژه های نفت و گاز می باشد.

اقتصاد اسلامی

از جمله اهداف اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، نیل به تحقق و شکل گیری اقتصاد کشور مبتنی بر مولفه های اسلامی است. یکی از ضروریات حصول به این هدف عمده و اساسی، تدوین تئوری های اقتصادی و سیاست ها با توجه به اهداف اقتصاد اسلامی است. هدف از تشکیل این دوره، انجام پژوهش و ایجاد زمینه لازم در پایه ریزی و گسترش تئوری های اقتصاد اسلامی و برنامه ریزی متناسب با الگوی اقتصادی اسلام، به نحوی که بتواند مسیرهای اصلی حرکت اقتصادی را به سوی اسلامی شدن طراحی نماید، و همچنین تربیت متخصصانی است که بتوانند مبانی و روابط حاکم براقتصاد اسلامی را در مدیریت، سیاست گذاری و برنامه ریزی اقتصادی کشور اعمال کنند.

بانکداری اسلامی

هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند مبانی و روابط حاکم بر بانکداری اسلامی را در مدیریت کلان بانکی و عملیات بانکهای تجاری اعمال کنند، رفتارهای اقتصادی مردم را به درستی تحلیل کنند و ضمن ارتقاء دانش بانکداری اسلامی، توانایی فرهنگ سازی در رفتار اقتصادی مردم را بر اساس اسلام داشته باشند.

اقتصاد هنر

با توجه به اهمیت مسئله توسعه گردشگری و همچنین توسعه صادرات فرآورده های غیر نفتی که در تمامی اسناد بالادستی توسعه کشور نظیر سند چشم انداز بیست سالۀ توسعه و اسناد برنامه های توسعه پنج ساله، مورد تأکید قرار گرفته است، صنایع دستی و محصولات هنری و گردشگری می توانند در آینده دو جایگزین مناسب برای اقتصاد وابسته به نفت باشند. از آنجا که توسعه صنایع هنری و دستی و تقویت جاذبه های گردشگری، بدون وجود نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده در این حوزه امکان پذیر نیست، وجود متخصصانی که توان تلفیق فرصت های اقتصادی و مزیت های هنری و فرهنگی کشور را داشته باشند ضروری به نظر می رسد. نخستین گام در این راه، تربیت متخصصانی است که هم اقتصاد را بفهمند و هم هنر را بشناسند و همچنین رابطه متقابل این دو را به خوبی درک کنند؛ مأموریت رشتۀ «اقتصاد هنر» تلفیق این دو دانش است. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در امر برنامه ریزی، سیاست گذاری و بازاریابی در بخش های عمومی و خصوصی هنری به فعالیت بپردازند.

اقتصاد شهری

اقتصاد شهری بر مبنای تقاطع جغرافیا و اقتصاد تعریف می شود. این رشته با پیوند زدن اقتصاد و جغرافیا به هم، به بررسی انتخاب های جغرافیایی یا مکانی خانوار ها می پردازد. همچنین نا کارآمدی های انتخاب مکانی را تشخیص داده و سیاست های عمومی جایگزین جهت گسترش انتخاب های کارآمد را مورد بررسی قرار می دهد. هدف از تشکیل این دوره تربیت متخصصانی است که توانایی تحلیل و بررسی مسائل مطرح در سیستم های شهری را در حوزه های مختلف از قبیل: رشد و توسعه شهرها، حمل و نقل، مسکن، حاشیه نشینی و مهاجرت، اشتغال و بیکاری، رفاه اقتصادی، استفاده مناسب تر از امکانات اقتصادی، مشکلات زیست محیطی و … را دارا باشند و با پشتوانه درک تئوریک، توانایی تحلیل مسائل شهری مربوط به ایران را کسب کنند.

مطلب پیشنهادی: منابع آزمون دکتری اقتصاد
7 thoughts on “گرایش های رشته اقتصاد در دوره کارشناسی ارشد

 1. مژگان

  سلام ببخشیدمن کارشناسیم رشته ام علوم تربیتی بوده میتونم برم اقتصادبانکداری بخونم

  پاسخ
 2. صبا

  سلام ببخشید. من بانکداری و اقتصاد اسلامی قبول شدم میخواستم بدونم کدوم بهتره

  پاسخ
 3. عباس

  سلام. رشته اقتصاد سلامت زیر شاخه ی اقتصاده؟ من الان ارشد جمعیت شناسی هستم که زیر مجموعه علوم اجتماعیه. برای رفتن به رشته ی اقتصاد سلامت، میتونم از رشته ی علوم اجتماعی به رشته ی اقتصاد سلامت شیفت کنم؟

  پاسخ
 4. دل

  رشته من اقتصاده واقعا ازش راضیم خیلی رشته خوبیه می خوام اقتصاد تجارت الکترونیک بخونم آینده درخشانی منتظر این رشته است چون با تغییرات آب و هوایی میزان خرید اینترنتی در تابستان و زمستان بالاتر میره خیلی عالیه !

  پاسخ
 5. زهره

  سلام .من لیسانس اقتصاد دارم میخواستم بدونم من میخوام واسه فوق بخونم چه رشته ای رو انتخاب کنم که درباره بورس باشه و تو این حوزه باشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *