معرفی کتاب ” مقدمه ای بر رشد اقتصادی مدرن ” اثر دارون عاجم اوغلو

کتاب “مقدمه ای بر رشد اقتصادی مدرن” اثر دارون عاجم اوغلو یک اثر فوق العاده از یکی از اقتصاددانان پیشروی امروزی می باشد. او نه فقط ابزارهای تحلیل رشد و مسائل مرتبط اقتصاد کلان را به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می‌کند، بلکه به آنها دید وسیعی می دهد که برای استفاده از آن ابزارها جهت پاسخگویی به سوالات بزرگ رشد و واگرایی نیاز دارند. همچنین او پایه های ریاضی و و اقتصادی تئوری رشد مدرن و اقتصاد کلان را به صورتی که قابل فهم است، ارائه می کند.

پس از پوشش دادن پیش زمینه ی ضروری در تعادل عمومی پویا و همینطور بهینه یابی پویا،  کتاب مدلهای پایه رشد را ارائه می‌کند و دانشجویان را به مرز نواحی تئوری رشد می برد. این نواحی شامل مدل های سرمایه ی انسانی، تغییر تکنولوژی درون‌زا، انتقال تکنولوژی، تجارت بین الملل، توسعه اقتصادی و اقتصاد سیاسی می باشند. کتاب این نظریه ها  را با اطلاعات تجمیع کرده و نشان می‌دهد چگونه مباحث تئوری به دید بهتری نسبت به پایه های اساسی رشد اقتصادی و ثروت ملل منجر می شود.

 “مطالعه تحقیقات استادانه و عظیم دارون عاجم اوغلو باعث می‌شود احساس برادران رایت را هنگامی که اولین بار با بویینگ ۷۴۷ مواجه می شوند، داشته باشم. محدوده وسیع است: از ساده ترین مدل تا اقتصاد سیاسی رشد، و همه چیز با دقت و مهارت فراوان به مبانی خود برگردانده شده اند. تنها افتادن در یک جزیره برهوت با این کتاب و یک دفترچه یادداشت بزرگ مایه ی لذت است.”

رابرت م.سولو، برنده نوبل اقتصاد

“کتاب – مقدمه ای بر رشد اقتصادی مدرن – نوشته ی دارون عاجم اوغلو خواننده را به سفر شگفت انگیز کشف مبانی عمده نظریه‌های رشد می برد. از الگوی نئوکلاسیکی گرفته تا بیشتر مدل های رشد درون زای جدید. این کتاب برای هر کسی که بخواهد در مباحث اقتصاد رشد و توسعه استاد شود، مورد نیاز است.”

فیلیپ آگیون، دانشگاه هاروارد

modern-economic-growth-daron-acemoglu

 

نام کتاب:  Introduction to Modern Economic Growth by Daron Acemoglu

تعداد صفحات: ۱۲۴۸ صفحه

گردآوری و ترجمه تخصصی توسط گروه اقتصادسرا

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *